no-img
مبانی نظری,پرسشنامه,پروتکل های روانشناسی,پروپوزال| پژوهشی

مبانی نظری و پیشینه پژوهش خود تعیین گری | مبانی نظری,پرسشنامه,پروتکل های روانشناسی,پروپوزال| پژوهشی


مبانی نظری,پرسشنامه,پروتکل های روانشناسی,پروپوزال| پژوهشی
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

مبانی نظری و پیشینه پژوهش خود تعیین گری
pro
آگوست 9, 2018
۱۵,۰۰۰ تومان
1 فروش
۱۵,۰۰۰ تومان – خرید

مبانی نظری و پیشینه پژوهش خود تعیین گری


مبانی نظری و پیشینه پژوهش خود تعیین گری

 

توضیحات:

فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

تعدادت صفحات: ۴۷ صفحه
منبع :    انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری:

 

 

فهرست مطالب:

 

 

تعریف نیاز

۲-۲-۱- نظریه­های قدیمی نیاز

-۲-۲-۲نظریه خود تعیین­گری

-۳-۲-۲ رابطه نظریه خود تعیین گری با نظریه یادگیری اجتماعی

-۴-۲-۲ رابطه نظریه خود تعیین گری با نظریه کنترل

-۵-۲-۲ رابطه نظریه خود تعیین گری با نظریه اهداف پیشرفت

-۶-۲-۲ رابطه نظریه خود تعیین گری با نظریه مدیریت وحشت

-۷-۲-۲ رابطه نظریه خود تعیین گری با نظریه سیالی

-۸-۲-۲ رابطه نظریه خود تعیین گری با نظریه دلبستگی

۲-۲-۹– عوامل مختلف در ارضای نیازها

-۱۰-۲-۲پیامدهای عدم ارضای نیازها

 منابع

 

 

 

 

 

 

– تعریف نیاز

نیاز یک مفهوم عمومی است که در زمینه های مختلف کاربرد نسبتاً وسیعی دارد وتعاریف متعددی از آن ارائه می شود. این تعاریف اگرچه همگی یک نوع مفهوم یا احساس مشترکی را انتقال می­دهند با وجود این ، از مناظر و ابعاد مختلف و بعضاً متفاوتی به آن می­نگرند. اهمیت این دیدگاه­ها در تعریف واژه هایی مانند نیاز از آن جهت است که عملاً طرح ریزی و اقدام در زمینه سنجش و رفع نیازها و به سهم خود نتایج حاصل از آن قرارمی گیرد.

در یک تعریف عمومی ، نیاز چیزی است که برای ارضاء و تحقق یک هدف قابل دسترس ، ضروری یا مفید است . به طورکلی برداشتها و تعاریف ارائه شده درخصوص نیازها را می توان به چهار دسته زیر طبقه بندی کرد:

 – نیاز به عنوان فاصله بین وضع موجود و وضع مطلوب : یکی از متداول ترین ومقبول ترین تعریف از نیازها است ، نیاز به موقعیتی دلالت دارد که در آن وضعیت موجودیا حاضر با وضعیت مطلوب فاصله دارد. وضعیت مطلوب یا موردنظر دربرگیرنده ایده آلها، هنجارها، ترجیحات ، انتظارات و ادراکات مختلف درباره آنچه که باید باشد،است .

-نیاز به عنوان یک خواست یا ترجیح : این برداشت از نیاز عموماً دارای کاربردگسترده ای است . آنچه هسته اصلی این نظریه تشکیل می دهد. آن است که نظرات وعقاید افراد و گروهها درخصوص نیازها کانون اصلی نیازسنجی است.

-نیاز به عنوان یک عیب یا کاستی : از این رو دیدگاه عدم وجود دانش ، مهارت و توانایی یا نگرشی و یا ابزار و وسایلی که منجر به ایجاد اشکال در عملکرد بهینه شود نیاز تلقی می شود. در این مفهوم نیاز هنگامی مطرح می شود که در یک مورد خاص سطح حداقل رضایت به دست نمی آید یا نمی تواند به دست آید.

-برداشت ترکیبی : از این دیدگاه آنچه که بین وضع موجود و وضع مطلوب قرار دارد،آنچه که ترجیحات، علایق و انتظارات افراد را شکل می دهد و سرانجام آنچه که برعملکردهای مطلوب اثرمنفی دارد، همگی نشانگر نیاز هستند.

نیازهای انسان بسیار متنوع‌ هستند اما شاید بتوان آن‌ها را در دو طبقه کلی، نیازهای روانی و مادی جای داد. به طور کلی می‌توان گفت: هر نوع فعالیت آگاهانه انسان در نهایت به سوی ارضای نیازها هدایت می‌شود (بابایی، ۱۳۷۸؛۱) عامل حرکت، تلاش و فعالیت انسان نیاز است. شناخت نیازهای اساسی فرد و فراهم کردن شرایط و امکاناتی که وی بتواند در حد مناسب و متعادل به رفع نیازهای خود بپردازد، از سویی موجب پیشگیری از مشکلات، اختلالات و نابسامانی‌های جسمی و روانی می‌شود و از سوی دیگر مراتب رشد و شکوفایی استعدادهای او را هر چه بیشتر میسر می‌سازد (میرزابیگی، ۱۳۷۹: ۹).

 

یکی از متداول‌ترین تعاریف ارائه شده از نیاز، تعریف آن به عنوان خواست یا ترجیحات افراد است. به عبارت روشـن‌تر خواسته‌هـای افراد در زمینه‌های گوناگون، نیازهای آن‌ها را تشکیل می‌دهد,(سوریانو، ۱۹۹۵؛۷۴). این تعریف ذهنی است و مشکلاتی در اندازه‌گیری آن وجود دارد. تعریف نیاز به عنوان نقص، مشکل یا مسأله، دقیق‌تر از تعریف قبلی است. هرچند در این تعریف نیز مشخص کردن حداقل سطح رضایت، کار دشواری می‌باشد. تعریف نیاز به عنوان فقدان و ضرورت نیز مستلزم روشن کردن مفاهیم فقدان و ضرورت است (فتحی و اجارگاه، ۱۳۸۱؛۱۱).

یکی دیگر از تعاریف نیاز، تعریف کافمن (۱۹۸۵) است. او نیاز را به فاصله بین وضعیت موجود و مطلوب تعریف می‌کند (کافمن و هرمن، ۱۳۷۴). بسیاری از صاحب‌نظران تعریف نیاز به عنوان «فاصله وضع موجود و مطلوب» را به عنوان یک تعریف عینی و قابل سنجش می‌دانند زیرا تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری فاصله بین آنچه هست و باید باشد غیر ممکن نیست (فتحی و اجارگاه، ۱۳۸۱ : ۱۳(.موضوعات :
ads

دیدگاه ها