no-img
مبانی نظری,پرسشنامه,پروتکل های روانشناسی,پروپوزال| پژوهشی

مبانی نظری نهادهای مالی و بازاراولیه وثانویه | مبانی نظری,پرسشنامه,پروتکل های روانشناسی,پروپوزال| پژوهشی


مبانی نظری,پرسشنامه,پروتکل های روانشناسی,پروپوزال| پژوهشی
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

مبانی نظری نهادهای مالی و بازاراولیه وثانویه
pro
شهریور ۷, ۱۳۹۶
۱۵,۰۰۰ تومان
0 فروش
۱۵,۰۰۰ تومان – خرید

مبانی نظری نهادهای مالی و بازاراولیه وثانویه


مبانی نظری نهادهای مالی و بازاراولیه وثانویه


 

توضیحات:

فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

تعدادت صفحات:۴۶صفحه
منبع :    انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری

 

 

مقدمه

در این بخش از تحقیق، تعریفی از عرضه عمومی اولیه، فرایند اجرا، انواع و علل ناهنجاری های IPO به همراه توضیحی پیرامون عرضه اولیه سهام در بورس اوراق بهادار تهران بیان خواهد شد.

 

۲ـ۲ـ نهادهای مالی

هر روزه مردم به تعداد زیادی از وام گیرندگان مانند دولت، بنگاه های اقتصادی و افراد وام می دهند.
وام گیرندگان از طریق بازارهای مالی مستقیما با وام دهندگان تماس نمی گیرند بلکه وام دهی و وام گیری به طور غیر مستقیم و به واسطه نهادهای مالی ، انجام می پذیرد به این صورت که، این بازارها به عنوان عامل اصلی در کانالیزه کردن منابع و وجوه مازاد از بخش هایی که دارای منابع اضافی بوده و توان و قدرت و یا موقعیت به کارگیری آن را ندارند، به سمت بخش هایی که دارای کسری منابع بوده ولی توان و قدرت کافی در امر
سرمایه گذاری دارند، عمل می نمایند. بازارهای مالی  که شامل بازار پول، سرمایه، بازار تنزیل ، بازار اوراق بهادار و بازار ارز می باشند، نقش های زیر را بر عهده دارند:

  1. تعیین قیمت برای دارایی مالی : قیمت دارایی مالی، از تقابل عرضه و تقاضای آن دارایی تعیین می گردد که تحقق این امر مستلزم وجود شرایطی نظیر کارا بودن بازار و رقابتی بودن آن می باشد؛ در اینجا کارایی و رقابت، مکمل یکدیگرند یعنی هرچه شرایط رقابتی تر باشد، کارایی افزایش یافته و در نتیجه قیمت دارایی های مالی و وجوه و سرمایه به واقعیت نزدیکتر گشته و شرایط را برای اتخاذ تصمیم عقلانی برای عرضه کنندگان و متقاضیان وجوه فراهم می نماید و در نتیجه تخصیص بهینه منابع فراهم می شود.
  2. ارائه اطلاعات و کاهش هزینه های معاملات: بازارهای مالی به عنوان حلقه ارتباطی میان سرمایه گذاران و سرمایه پذیران در ارائه اطلاعات صحیح و کاهش هزینه های انجام معامله می باشند. در صورتی که بازارهای مالی بتواند در تفسیر و تجزیه و تحلیل اطلاعات، به درستی عمل نماید، در آن صورت برای هر دو گروه یاد شده این اطمینان حاصل می گردد که بازده سرمایه گذاران و نیز هزینه های تامین مالی قابل قبول خواهد بود.

 

۲ـ۳ـ بازار پول و سرمایه

بازارهای مالی را بر اساس سررسید حق مالی، می توان به دو بخش بازار پول و بازار سرمایه طبقه بندی نمود که با توجه به عملکردهای مخصوص به خود نه تنها از یکدیگر جدا نیستند، بلکه عمدتا مکمل هم نیز می باشند.

 

۲ـ۳ـ۱ـ بازار پول

بازار پول یکی از اجزاء بازار مالی است که در آن، سررسید مطالبات کوتاه مدت می باشد و اوراق بهاداری که در این بازار مورد معامله قرار می گیرند، دارای سررسید کمتر از یک سال می باشند به همین دلیل، این بازار از ریسک کمتری نسبت به بازار سرمایه برخوردار است.

در این بازار، پس انداز کنندگان وجوه، نمی توانند مستقیما به متقاضیان وجوه مراجعه نمایند لذا این ارتباط صرفا توسط نهادها و واسطه های پولی میسر می گردد.

برخی از ویژگی های بازار پول که معروف ترین آن ها سیستم بانکی است، عبارت از این که ابزارهای این بازار دارای ریسک کم، نقدینگی بالا، نرخ بهره بالاتر از حد معمول و سرعت بالای انجام معاملات بوده و ابزارهای شناخته شده آن ها نیز، اوراق خزانه دولتی، اوراق تجاری، گواهی های سپرده، گواهی های پذیرش بانکی، دلار اروپایی، بازار بین بانکی، اوراق قرضه کوتاه مدت موسسات وابسته به دولت و وجوه بانک مرکزی می باشند.

 

۲ـ۳ـ۲ـ بازار سرمایه

بازار سرمایه برخلاف بازار پول، بازاری است که در آن داد و ستدهای مالی بلند مدت انجام گرفته و اوراق بهادار میان مدت و بلند مدت افراد، بنگاه های تجاری و دولت عرضه شده و مورد معامله قرار می گیرند. سررسید مطالبات در این بازار معمولا بیشتر از یک سال بوده و منبع اصلی تامین مالی بلند مدت محسوب می شود.

یک بازار سرمایه کارامد خصوصیات زیر را دارا می باشد:

– اجازه انتقال ثروت در زمان های مختلف میان افراد مختلف اعم از حقیقی و حقوقی با سهولت و نیز با حداقل هزینه های مبادلاتی انجام پذیرد.

– ارزش دارایی های سرمایه ای و بازده های حاصله، انحراف نداشته باشند زیرا انحراف قیمت ها یا بازده، موجب تغییر ترکیب دارایی های مالی شده و به دلیل تخصیص نامطلوب منابع، از ارزش یک بازار کارامد می کاهد.

عمده ترین ابزارهای بازار سرمایه سهام و اوراق قرضه می باشد. سهم سند قابل معامله ای است که مبین مشارکت، تعهدات و منافع صاحب آن در یک شرکت است.و از نظر منافع و حقوق متعلقه به هر سهم، به دو نوع سهام عادی و ممتاز تقسیم می شود؛ سهام عادی، یکی از متداول ترین نوع سهام است که دارندگان آن بسته به تعداد سهامشان از حقوق و امتیازات واحدی برخوردارند.ولی سهام ممتاز سهامی است که مقدار سود آن از پیش تعیین شده است و صاحبان آن ها در هنگام دریافت سود، نسبت به صاحبان سهام عادی در اولویت قرار دارند.

۲ـ۴ـ بازار اولیه و ثانویه

بازار سرمایه را بر اساس مراحل انتشار ابزار بدهی به دو دسته بازار اولیه و ثانویه تقسیم می نمایند.

۲ـ۴ـ۱ـ بازار اولیه

بازار اولیه، بازاری است که در آن اوراق بهادار برای اولین بار صادر شده و از طریق فروش آن، تامین مالی
بلندمدت صورت می پذیرد.به عیارت دیگر اوراق بهادار منتشره در اولین مرحله فقط در بازار اولیه قابل فروش بوده و معاملات بعدی بر روی اوراق فوق در بازار ثانویه انجام می گیرد. انتشار اوراق جدید مالی در بازار اولیه معمولا از طریق بانک های سرمایه گذاری (موسسات تامین مالی) که نقش واسطه میان متقاضیان و عرضه کنندگان سرمایه را ایفا می کنند، انجام می پذیرد.

     حسین سید الماسی،‌ آشنایی با بازارها و نهادهای پول و سرمایه در ایران و جهان، جزوه درسی،  دانشگاه الزهرا، ۱۳۸۳: صص ۷۹-۶۹٫

 

Discount Market

 

    مهدی تقوی،‌ نهادهای پولی و مالی بین المللی، پژوهشکده امور اقتصادی، تهران، ۱۳۸۲، صص ۲۵-۱۸٫

 

 موضوعات :
ads

دیدگاه ها