no-img
مبانی نظری,پرسشنامه,پروتکل های روانشناسی,پروپوزال| پژوهشی

مبانی نظری وپیشینه تحقیق ابزارهای تأمین مالی خارج از ترازنامه | مبانی نظری,پرسشنامه,پروتکل های روانشناسی,پروپوزال| پژوهشی


مبانی نظری,پرسشنامه,پروتکل های روانشناسی,پروپوزال| پژوهشی
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

مبانی نظری وپیشینه تحقیق ابزارهای تأمین مالی خارج از ترازنامه
pro
شهریور ۸, ۱۳۹۶
۱۵,۰۰۰ تومان
0 فروش
۱۵,۰۰۰ تومان – خرید

مبانی نظری وپیشینه تحقیق ابزارهای تأمین مالی خارج از ترازنامه


مبانی نظری وپیشینه تحقیق ابزارهای تأمین مالی خارج از ترازنامه

 

توضیحات:

فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

تعدادت صفحات:۴۱صفحه
منبع :    انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری

 

مقدمه 

یکی از مسائلی که معمولاً هر شرکتی با آن مواجه است، چگونگی تأمین مالی جهت تهیه امکانات و عملیات خود می باشد. تئوری‌های بسیاری از جنبه‌های متفاوتی در رابطه با فرآیند بودجه بندی سرمایه ای نوشته شده است. بسیاری از این تئوری ها استفاده از تنزیل گردش وجوه را برای تعیین یک ساختار سرمایه مطلوب و   مناسب پیشنهاد کرده اند. شرکت‌ها با چنین اطلاعاتی سعی می کنند استراتژی تأمین مالی خود را مطابق با اهدافی که مد نظرشان است، طرح ریزی کنند. با این حال آیا آنها چنین استراتژی را بهترین راه ممکن تلقی   می کنند؟ آیا ساختار‌بندی تصمیمات آنها در اتخاذ چنین راهی به صورتی است که یک شیوه تأمین مالی مناسب را تحت شرایط متناسب با شرکت مربوطه، مدنظر قرار داده باشد؟ در تلاش برای دستیابی به چنین ارزش هایی، توانایی حل مسائل به بهترین شیوه و مقایسه راه‌های مختلف، مزیت‌های زیادی را به همراه خواهد داشت( لی، الورن، ۲۰۰۰).

تأمین مالی خارج از ترازنامه یکی از شیوه‌های تأمین مالی است که دستیابی به آن تا حدودی مشکل و در حال حاضر متداول‌ترین شیوه تأمین مالی محسوب می شود. این شیوه از تأمین مالی، ساختار سرمایه شرکت را متحول و نتیجتاً منحنی ریسک را تغییر می دهد. چگونه دارائی‌ها و بدهی‌ها درحالی که از آنها استفاده می شود از ترازنامه حذف می شوند؟ با این وجود بسیار واضح است که نسبت‌های با اهمیت شرکت که استفاده کنندگان در بازار به منظور مقایسه عملکرد شرکت‌ها از آنها استفاده می کنند، تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. نسبت‌های     با اهمت از قبیل نسبت‌های سودآوری و اهرمی با انتخاب یکی از ابزارهای تأمین مالی خارج از ترازنامه که    می توانند جایگزین هم باشند، تغییر خواهند کرد.

داوان(۱۹۹۷) چنین استدلال کرده است که در زمانی که به علت جریان آزادانه اطلاعات، در صورت تامین مالی خارج از ترازنامه، بازار دارای عملکرد خوبی است، این نوع تغییرات منجر به افزایش ارزش شرکت       می شود (داوان، ۱۹۹۷).

اما سوال این است که آیا جریان اطلاعات آزادانه است؟

در مطالعهء موضوع تأمین مالی خارج از ترازنامه بعضی از نظریات به طور مداوم مزایای این شیوه از تأمین مالی را بیان کرده اند. مزایای آن نسبت به سایر ابزارهای تأمین مالی سنتی عبارت است از اندوخته شدن وجوه، امکان پیشرفت بهتر پروژه‌ها و در بعضی مواقع این امکان را به مدیریت می دهد که از سایر مهارت‌هایش به بهترین نحو استفاده کند.

در این فصل به مطالعه مبانی نظری و پیشینه پژوهش پرداخته شده است که از پنج بخش تشکیل شده است. بخش اول شامل مقدمه می باشد. در بخش دوم عمده‌ترین ابزارهای تأمین مالی خارج از ترازنامه شامل: فروش حساب‌های دریافتنی، اجاره‌های عملیاتی، تأمین مالی پروژه‌های خاص، منبع‌یابی خارجی و وثیقه گذاری دارائی‌ها به مورد بحث گذاشته شده است. در این بخش تأثیر هر یک از این ابزارها بر موضوعاتی از قبیل مزیت‌های هزینه، اختیارات مدیریت، انتقال ریسک و هزینه معاملات، عدم تقارن اطلاعاتی که در مقدمه به طور مختصر به آنها اشاره شد، بیان گردیده است. بخش سوم نسبت‌های مالی مورد بحث قرار گرفته و نسبت‌های انتخابی جهت آزمون فرضیات پژوهش معرفی گردیده است. بخش چهارم در رابطه با اجاره ها می باشد، در این بخش مبانی نظری اجاره ها شامل رویکردها و تکامل تدریجی آن و همچنین اجاره‌های عملیاتی به نحو کامل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. و بخش پنجم به پیشینهء پژوهش حاضر اختصاص یافته است.

 

۲-۲٫ ابزارهای تأمین مالی خارج از ترازنامه  

این بخش به منظور فراهم ساختن زمینه‌ای برای بحث در رابطه با ابزار‌های تأمین مالی خارج از ترازنامه طراحی شده است. این مبحث شامل استدلال‌هایی در رابطه با چگونگی ارتباط ابزارهای مذکور با موضوعات:

مزیت‌های هزینه، اختیارات مدیریت، انتقال ریسک و هزینه معاملات، عدم تقارن اطلاعاتی می باشد.

در این بخش پنج نوع از ابزارهای تأمین مالی خارج از ترازنامه مورد بررسی قرار گرفته است. مزایا و معایب آنها از جنبه ارزش افزایی و تأثیر بر نسبت‌های سودآوری و اهرمی که در بخش‌های قبلی تشریح شد، مورد بحث قرار گرفته است. هر بخش با بیان یک سری نکات به طور خلاصه برای خواننده، به پایان می رسد.

 

 

ابزار‌های انتخابی 

در این بخش بالغ بر ۵ ابزار ارائه شده است که می توان آنها را به عنوان ابزارهای تأمین مالی خارج از ترازنامه تلقی کرد. این ابزارها عبارتند از:

۱- فروش (واگذاری) حساب‌های دریافتنی

۲- اجاره های عملیاتی  

۳- تأمین مالی پروژه‌های خاص

۴- منبع یابی خارجی

۵- وثیقه گذاری دارائی‌ها

۲-۲-۱٫ فروش حساب‌های دریافتنی (فروش با مباشرت مطالبات)

عاملیت و فروش حساب های دریافتنی در دو حالت اساسی صورت می گیرد. اولین حالت عبارت است از فروش حساب های دریافتنی با حق رجوع. فروش حساب‌های دریافتنی با حق رجوع به این معنی است که عامل در زمانی که نتواند حساب‌های دریافتنی را که قبلاً به وی واگذار شده وصول کند، می تواند جهت وصول  مطالبات خود به شرکت فروشنده حساب های دریافتنی مراجعه کند.

دومین حالت عبارت است از: فروش حساب‌های دریافتنی بدون حق رجوع. فروش بدون حق مراجعه به این معنی است که عامل در زمان عدم توانایی در وصول مطالبات حق مراجعه به فروشنده حساب‌های دریافتنی را ندارد. حساب‌های دریافتنی زمانی بدون حق رجوع فروخته می شود که میزان اعتبار مشتری تضمین شده باشد و یا اینکه مشتریان کسانی هستند که مورد تأئید عامل قرارگرفته اند.

خدماتی که توسط عامل ارائه می شود به شرح زیر است:

۱- پیش پرداخت برای فروش کالاها

۲- دفترداری و سازماندهی حساب های دریافتنی

۳- حذف هزینه‌های ناشی از عدم پرداخت توسط مشتری

۴- تعیین و تشخیص اعتبار مشتری

در بیانیه پژوهشات مالی شماره ۵، سه نوع نحوه برخورد با صورت‌های مالی فروشنده حساب های دریافتنی وجود دارد:

۱- عدم شناسایی: حدف حساب‌های دریافتنی واگذار شده به صورت عاملیت از ترازنامه شرکت فروشنده و نشان ندادن بدهی و عایدات بدست آمده ناشی از این قرار داد.

۲- شناسایی همزمان دارایی و بدهی: عایدات دریافتی ناشی از عامیلت پس از کاهش اصل حساب‌های  دریافتنی در ترازنامه، تحت عنوان دارایی جداگانه نشان داده می شود. عایدات در این نوع نمایش در ترازنامه به صورت حساب های  کاهنده عمل می کنند.

۳- شناسایی جداگانه دارایی و بدهی: رقم مطالبات واگذار شده به صورت عاملیت در سمت راست ترازنامه (سمت دارائی‌ها)، عایدات دریافت شده از عامل در سمت چپ ترازنامه (سمت بدهی‌ها) فروشنده مطالبات نشان داده می شود.

در حالت عدم شناسایی، عمل فروش حساب‌های دریافتنی یک نوع ابزار تأمین مالی خارج از ترازنامه خواهد بود.

.Leigh and Olveren

 

. Dhawan

 

. Cost Advantages

 

. Management Options

 

. Risk Transfer

 

. Transaction Costs

 

. Asymmetric Information

 

. Factoring

 

. Operating Leases

 

. Special Project Finance

 

. Outsourcing

 

. Securitization

 

.Resource Factoring

 موضوعات :
ads

دیدگاه ها